Blog

E-booki typowe błędy

Publikacje cyfrowe Co oznacza płynność Główną cechą typowych wydań cyfrowych jest ich płynność (ang. reflowable). Formalnie oznacza to, że pliki tego typu (np. epub i mobi) wlewają się na nowo do urządzenia, dopasowując do jego specyfikacji. E-book będzie zatem wyglądał inaczej po uruchomieniu go na smartfonie, a inaczej na tablecie czy czytniku e-booków. Płynny układ treści dostosuje się zwykle do przekątnej wyświetlacza używanego sprzętu. Poza tym typy urządzeń też się zmieniały (np.

Kontynuuj czytanie

E-booki zabezpieczenia

E-booki — zabezpieczanie Powszechnie stosuje się proste zabezpiecznie przez umieszczenie w pliku adresu mailowego klienta. Oczywiście ma to głównie działanie psychologiczne, gdyż ani technicznie ani prawnie, nie jest zabezpieczeniem przed redystrybuowaniem treści. Tylko DRM Realnymi zabezpieczeniami mogą być np. systemy DRM z centralnym serwerem praw do odbioru treści lub wprowadzanie do treści niewidocznych markerów, które mogą być następnie odszukiwanie w ogólnie dostępnych w internecie teściach w celach wychwytywania tych nielegalnie udostępnionych.

Kontynuuj czytanie

Bibisco

Bibisco Z dużą przyjemnością czytam książkę Stephena Kinga Jak pisać. Poradnik rzemieślnika. Pierwsza część książki to właściwie autobiografia. Miejscami wzruszająca. Potem coraz więcej uwag dotyczących pisania, redagowania, pułapek czyhających na pisarzy. Można się z wieloma uwagami nie zgadzać, wszak Stephen King to twórca prozy dosyć określonego charakteru, ale sa to uwagi bardzo dobrego rzemieślnika. Na co jednak chciałbym zwrócić uwagę — przede wszystkim na to, w jaki sposób powstaje tekst — czy to na papierze, czy w postaci elektronicznej to już ma mniejsze znaczenie.

Kontynuuj czytanie

Samokarmienie AI

Samokarmienie AI Od pewnego czasu, tak trochę na własny użytek, patrzę na to co się dzieje ze starymi stronami w sieci Internet. Otóż one po prostu znikają. I to szybko. Tymczasem większość z nas myśli zgodnie ze sloganem, z sieci nic nie znika. Jeżeli idzie o bzdury to może i tak jest, ale wielu informacji merytorycznych nie byłem w stanie znaleźć pomimo zachowanych w bazie bibliograficznej odsyłaczy. Na ogół używam do gromadzenia tych informacji programu Zotero oraz pluginu BibItNow!

Kontynuuj czytanie

Czarne maki

CZARNE MAKI. I WOJNA ŚWIATOWA W NOWELISTYCE UKRAIŃSKIEJ Antologia Tragiczne wydarzenia, jakie od lutego 2022 roku mają miejsce na Ukrainie wywołały nowe, bądź przypomniały szereg dawnych pytań stawianych wobec Ukrainy, zwłaszcza w aspekcie geopolitycznym. Konieczność przeciwstawienia się rosyjskiemu zagrożeniu nie tylko dla samej Ukrainy, ale dla całej Europy, a może i świata, sprawiła, że jak chyba nigdy dotąd w historii, „kwestia ukraińska” stała się jednym z głównych tematów światowej opinii, zarówno tej stricte (geo)politycznej, jak podejmującej problemy egzystencjalnych, moralnych, związanych z prawami człowieka aspektów wojny.

Kontynuuj czytanie

Ułas Samczuk

Nowy przekład Kułaka Rozmawiałem z Jankiem Wiśniewskim i bardzo spodobała mi się jego praca translatorska nad uniwersum Samczuka — bo chyba tak to wypada nazwać. Pozwoliłem sobie pewne uwagi Janka tu zamieścić za jego zgodą. Przed wojną Ułas Samczuk to dla polskiego czytelnika postać niemal nieznana. W polskim tłumaczeniu znalazły się zaledwie dwie jego pozycje. Pierwsza z nich, to wydany w 1937 r. przez wydawnictwo „Rój” zaledwie pierwszy tom z całej trylogii — „Wołyń” w tłumaczeniu Tadeusza Hollendra; została wznowiona w reprincie przez stowarzyszenie „Wołanie z Wołynia” w 2005 r.

Kontynuuj czytanie

Znikajace informacje

Znikające informacje Slogan, że w sieci nic nie ginie jest o tyle błyskotliwy co nieprawdziwy. Owszem, mam wrażenie dużej trwałości nieistotnych informacji, ale jak jest z tą trwałością informacji w praktyce? Wikipedia Dla wielu osób źródło informacji, do którego odruchowo sięgają na początku. Wikipedia w sensie praktycznym prowadzona jest przez ochotników, ale są procedury, które mają na celu obiektywizację podawanych informacji. Jednym z ważniejszych elementów jest podawanie danych źródłowych, które często przytaczane są w postaci odsyłaczy do innych stron, czy baz danych.

Kontynuuj czytanie

FreeBSD

FreeBSD i nie tylko Wziąłem się za upgrade systemów z FreeBSD. Zawsze miałem do tych systemów duży sentyment, zresztą dawno temu prowadziłem szkolenia dotyczace tego systemu operacyjnego. Obawiałem się, że Linux wyprze z rynku FreeBSD. Sam zdecydowaną większość projektów realizowałem w różnych dystrybucjach linuksowych. Przewineło sie przez moje ręce wiele dystrybucji, niektórych używam nadal w mniejszym lub większym zakresie. Systemom BSD bardzo często przepowiadano upadek. Jednakże społeczność FreeBSD cały czas je rozwija.

Kontynuuj czytanie

Debian relayhost

Postfix relayhost problem Ze zdziwieniem zauważyłem, że postfix zainstalowany wraz z Debianem w wersji 12. nie wspiera praktycznie parametru relayhost. relayhost = [192.168.16.8]:587 Żadnych wpisów z błędami, po prostu komunikaty w stylu: 2024-10-11T14:13:57.426459+02:00 KOHAPRD postfix/error[2723987]: 6541DE01B7: to=xxxx@gmail.com, relay=none, delay=0.03, delays=0.02/0/0/0.01, dsn=5.0.0, status=bounced (192.168.16.8) Host 192.168.16.8 jest skonfigurowany do przyjmowania poczty z tego Debiana w oparciu o odares ip wpisany w parametr mynetworks. Postfix restartowany po zmianach konfiguracji. Rozumiałem, że ten smarthost odbija maile, ale okazało się, że w logach nie ma żadnego śladu po połączeniach z Debianem.

Kontynuuj czytanie

Pisanie prac

Podręcznik pisania prac — w styczniu 2025 nowe wydanie Dawno temu napisaliśmy razem z żoną taki poradnik. Podręcznik pisania prac albo technika pisania po polsku - Ewa Bielcow, Janusz Bielcow | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny. Miał on trzy papierowe wydania. Skupiał się na technice pisania po polsku. Ostatnie wydanie, z roku 2007 ciągle jest polecane jako poradnik, na różnych wyższych uczelniach. O ile jednak część związana z językiem polskim niewiele się zmieniła, o tyle technikalia używane do pisania uległy bardzo dużym zmianom.

Kontynuuj czytanie