| Listopad 12, 2024
Podręcznik pisania prac — w styczniu 2025 nowe wydanie
Dawno temu napisaliśmy razem z żoną taki poradnik. Podręcznik pisania prac albo technika pisania po polsku - Ewa Bielcow, Janusz Bielcow | Książka w Lubimyczytac.pl - Opinie, oceny, ceny. Miał on trzy papierowe wydania. Skupiał się na technice pisania po polsku. Ostatnie wydanie, z roku 2007 ciągle jest polecane jako poradnik, na różnych wyższych uczelniach. O ile jednak część związana z językiem polskim niewiele się zmieniła, o tyle technikalia używane do pisania uległy bardzo dużym zmianom.
Narzędzia online
Bardzo dużo narzędzi dostępnych jest w trybie zdalnym, poprzez przeglądarkę. Korzystają z tych możliwości nie tylko urządzenia mobilne: tablety, smartfony, etc, ale także komputery. Po prostu wierzymy chmurze, brdziej aniżeli swoim lokalnym nośnikom. Tym samym patrzenie na proces pisania od strony jednego narzędzia stracił seens. Trzeba się skupić na pewnych koncepcjach wspólnych, narzędziach, które mogą nam ułatwić pracę.
Postanowiliśmy nową wersję Podręcznika pisania praca wydać w postaci elektronicznej. Ale ponieważ zależy nam na kontrolowaniu wyglądu na każdym urządzeniu, będzie to format PDF, a nie EPUB. Ostatecznie to poradnik, a nie beletrystyka.
Co zostało zmienione
Przede wszystkim książka jest bardzo mocno zmieniona oraz rozbudowana. Dużo rzeczy usunięto, ale książka wzrosła objętościowo. Pojawiły się zupełnie nowe rozdziały dotyczące pisania jako takiego — dłuższych tekstów, literarury, etc. Rozbudowano rozdział dotyczący bibliografii oraz narzędzi wspomagających zarządzanie bibliografią, sztucznej inteligencji, etc.. Książka ma teraz ponad 200 stron, pomimo tego, że staraliśmy się pisać zwięźle. Wersja elektroniczna pozwoliła na korzystanie z koloru i użycie rozlicznych odsyłaczy.
Rola odsyłaczy
Bibliografia na końcu książki niewiele wzrosła ponieważ wiele źródeł informacji dostępnych jest online, więc wygodniej dla czytelnika jest kliknąć na zamieszczony link, aby zobaczyć źródłową informację. Są jednak pewne informacje, do których nie ma takiego dostępu i one wylądowały w bibliografii.
Wkrótce zamieścimy spis treści do nowej wersji książki. Pozostały nam drobne kwestie do ustalenia.
Czy mamy tu coś do powiedzenia?
Przez wiele lat zajmowaliśmy się wydawaniem książek. Były to głównie monografie z różnych dziedzin. Uskładało się więc trochę doświadczeń przez tych 30 lat. Narzędzia bardzo się zmieniły, komputery są coraz mocniejsze, ale nasza natura, zdolności do twórczej pracy, nie zmieniły się tak wiele. Mamy coraz więcej rozpraszaczy. Polecam filmik: [Tim Urban: Inside the mind of a master procrastinator | TED Talk]()